SMCJ11CA/BKN by bourns
SMCJ11CA/BKN
Bourns
The SMCJ11CA/BKN is a surface-mount, bi-directional transient voltage suppressor with a 1500W peak pulse power rating and an 11V standoff voltage. ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The SMCJ11CA/BKN is a bi-directional transient voltage suppressor designed for surface-mount applications requiring overvoltage protection. It provides a peak pulse power capability of 1500W with a 10/1000µs waveform and has a working peak reverse voltage of 11V. Key characteristics include a maximum clamping voltage of 18.2V at a peak pulse current of 82.4A and a breakdown voltage between 12.2V and 13.5V. Housed in an SMC (DO-214AB) package, this device offers excellent clamping capability and a fast response time for protecting sensitive electronic components.