SMCJ200A
BournsThe SMCJ200A is a unidirectional Transient Voltage Suppressor (TVS) diode in an SMC package, featuring a working peak reverse voltage of 200V. ...
DESCRIPTION
The SMCJ200A is a unidirectional Transient Voltage Suppressor diode designed for robust surge and ESD protection. It operates with a working peak reverse voltage of 200V and has a breakdown voltage between 224V and 247V. This device provides a maximum clamping voltage of 324V at a peak pulse current of 4.6A and can dissipate up to 1500W of peak pulse power. With a low reverse leakage current of 1µA, it is well-suited for protecting sensitive electronics in applications compliant with standards like IEC 61000-4-5.