TC42X-2-502E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
TC42X-2-502E
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 0.1W(1/10W) 1(Elec)/1(Mech)Turns (2.2 X 2.8 X 0.8mm) Footprint SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The BOURNS part TC42X-2-502E is a precision cermet trimmer providing a resistance of 5K Ohm with a tolerance of 25%. Designed for compact applications, this trimmer has a power rating of 0.1W (1/10W) and offers 1 electrical turn and 1 mechanical turn. Its compact size of 2.2mm x 2.8mm x 0.8mm makes it suitable for surface mount technology (SMD) assembly. It is conveniently packaged in tape and reel for easy handling and automated assembly processes. This versatile trimmer is ideal for a wide range of electronic devices and circuit board applications.
Search Keywords: TC42X2502E
Référence:
TC42X-2-502E
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Footprint
Power Rating:
0.1 (1/10) W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
25 %
Temperature Coefficient:
±250 ppm/°C
Dimension:
2.2 x 2.8 x 0.8 mm
Operating Temperature:
-40 to 100 °C