TISP4125H3BJR-S by bourns
Image is representational - see mfr. specs
TISP4125H3BJR-S
Bourns
Thyristor Surge Protection Devices 100V 60A 2-Pin SMB T/R ...
RoHS Compliant
REEL Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
TISP4125H3BJR-S is a bidirectional thyristor overvoltage protector designed to safeguard central office, access, and customer premise equipment against overvoltages on telecom lines. The device features a repetitive peak off-state voltage (VDRM) of 100 V and a breakover voltage (V(BO)) of 125 V, with a holding current of 150 mA and a trigger voltage of 3 V. It is housed in a surface mount SMB (DO-214AA) package with J-bend leads and supplied in embossed carrier reel pack. The TISP4125H3BJR-S meets international standards including GR-1089-CORE, FCC Part 68, UL1950, EN 60950, IEC 60950, and ITU-T K.20, K.21, and K.45, and is RoHS compliant. This high-current protection device provides 2-point protection for 2-wire telecommunication equipment and is ideal for protecting Ring and Tip wires in telephones and modems.
Search Keywords: TISP4125H3BJRS
Référence:
TISP4125H3BJR-S
COO:
GB
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Maximum Holding Current:
600 mA
Maximum Junction Case Thermal Resistance:
N/A
Family:
TISP4125H3
Maximum Breakover Current:
600 mA
Maximum Breakover Voltage:
125 V
Maximum Peak Pulse Current:
N/A
Dimension:
4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.2(Max) mm
Maximum Rate of Rise of Off-State Voltage:
5000(Min) V/ us
Direction Type:
Bi-Directional14737
Maximum Junction Ambient Thermal Resistance:
11314742°C/W