121-202EAJ-Q01 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
121-202EAJ-Q01
Honeywell
Glass Probe Thermistor ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Maximum temperature to 260 °C [500 °F]
  • Weldable, solderable dumet leads
  • Hermetically sealed
  • High reliability
Potential Applications:
  • Military
  • Aerospace
  • Oceanography
Search Keywords: 121202EAJQ01
fournisseur:
Honeywell
Référence:
121-202EAJ-Q01
COO:
PH
ECCN:
EAR99
25
Type:
NTC
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±20 %
Sensitivity Index:
N/A
Thermal Time Constant:
22 s
Operating Temperature:
-60 to 300 °C
Resistance @ 25C:
2k ohm
Description of Terminals:
3.05mm dia. x 50.8mm leads
Dimension:
2.54 dia. x 12.7 mm