40PC015G1A by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
40PC015G1A
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 15psi Gage 6-Pin DIP
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
Search Keywords: 40PC015G1A
fournisseur:
Honeywell
Référence:
40PC015G1A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±0.25 %
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 15 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
0.5 to 4.5 V
Response Time:
1 mS
Typical Operating Supply Voltage:
5 V
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
13.2 x 11.2 x 19.8 mm