GLEA24A2A
HoneywellMICRO SWITCH™ Global Miniature Limit Switches: GLE Series, EN50047 Mounting Standard, Epoxy-Coated Zinc Housing, Side Rotary, Adjustable Roller Lever, Ø 19 mm x 6 mm [0.75 in x 0.24 in] Nylon Roller, 2NC, 2NO Double Pole Double Throw (DPDT), Snap Action, AC 15, A300; DC 13, Q300, 0.5 in - 14 NPT Triple Conduit, Operating Temperature: -40 °C to 85 °C [-40 °F to 185 °F], IP 66; NEMA 1, 4, 12, and 13, Agency Approvals: CE, CCC, CSA, UL ...
DESCRIPTION
MICRO SWITCH™ Global Miniature Limit Switches: GLE Series, EN50047 Mounting Standard, Epoxy-Coated Zinc Housing, Side Rotary, Adjustable Roller Lever, Ø 19 mm x 6 mm [0.75 in x 0.24 in] Nylon Roller, 2NC, 2NO Double Pole Double Throw (DPDT), Snap Action, AC 15, A300; DC 13, Q300, 0.5 in - 14 NPT Triple Conduit, Operating Temperature: -40 °C to 85 °C [-40 °F to 185 °F], IP 66; NEMA 1, 4, 12, and 13, Agency Approvals: CE, CCC, CSA, UL