ICL321R030-01 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
ICL321R030-01
Honeywell
Thermistor 1 Ohm 20% 2-Pin Radial ...
RoHS Compliant
Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The ICL321R030-01 Thermistor from Honeywell features rugged design with solderable leads and black silicone coating. This Honeywell resistor can be mounted on PC board and is cost-effective. It has a thermistor resistance of 1 Ohm. Thermistors are a type of thermally sensitive resistors that are designed to exhibit a significant amount of change in electrical resistance when brought in contact with a corresponding change in body temperature.
Product Highlights:
  • Rugged Design
  • High Quality
  • Solderable Leads
  • PC Board Mountable
  • Radial termination
  • Black Silicone Coating
  • Resistance Range at 25°C = 0.5 to 220 Ohms
  • Operating Temperature -40°C to 185°C
  • Maximum Diameter = 9.5 mm to 32 mm
  • Maximum Thickness = 5 mm to 8 mm
  • Lead Diameter = 0.8 mm to 1 mm
Search Keywords: ICL321R03001
fournisseur:
Honeywell
Référence:
ICL321R030-01
COO:
US
ECCN:
EAR99
1000
Type:
N/A
Mounting:
Through Hole
Accuracy:
N/A
Sensitivity Index:
Thermal Time Constant:
Operating Temperature:
-40 to 185 °C
Description of Terminals:
0.8mm dia. x 25.4mm Straight Lead