ECA-2AHG470 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-2AHG470
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 100 V - 20% - 10 X 12.5mm - Radial - 5 mm - 165 mA - 2000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 47µF and operate on voltage of 100V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA2AHG470
Référence:
ECA-2AHG470
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
10 x 12.5 mm
Voltage:
100 VDC