CMXE100D10
Sensata / CrydomSolid State Relay - 20-28 VDC Control - 10 A Max Load - 0-100 VDC Operating - MOSFET Output - PCB Mounting.
DESCRIPTION
The CMXE100D10 solid state relay has low on-state impedance. Dimensions of this relay are: 1.70" (43.1mm) x 1" (25.4mm) x 0.300" (7.6mm).