ECA-1HM2R2 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1HM2R2
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 2.2 µF - 50 V - 20% - 5 X 11mm - Radial - 2 mm - 20 mA - 2000h - 85°C. ...
RoHS Compliant
Bag Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 2.2µF and operate on voltage of 50V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA1HM2R2
fournisseur:
Panasonic
Référence:
ECA-1HM2R2
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
2.2 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
5 x 11 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
50 VDC