3362W-1-202LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3362W-1-202LF
Bourns
The 3362W-1-202LF is a 2 kΩ, single-turn, cermet trimming potentiometer with 100% tin-plated, RoHS-compliant terminations. ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The 3362W-1-202LF is a 1/4 inch square, single-turn, cermet trimming potentiometer designed for industrial applications. It provides a resistance of 2,000 ohms with a standard tolerance of ±10% and has a power rating of 0.5 watts at 70°C. This side-adjust model features a nominal adjustment angle of 240° and operates over a wide temperature range of -55°C to +125°C. Sealed to withstand harsh environments and immersion cleaning processes, this component is ideal for various circuit adjustment applications requiring reliability and a miniature package.
Search Keywords: 3362W1202LF
Référence:
3362W-1-202LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
250
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.6 x 4.7 x 6.99 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C