4310R-R2R-503LF
4310R-R2R-503LF
en stock: 0
Commande min: 500
Afficher le produit
4310R-R2R-503 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4310R-R2R-503
Bourns
Res Thick Film NET 50K Ohm 2% 1.25W ±100ppm/°C LADDER Molded 10-Pin SIP Pin Thru-Hole ...
Non-Compliant
TUBE Emballage
ACCESSOIRES
DESCRIPTION
4310R-R2R-503 is an R/2R thick film resistor network designed for digital-to-analog conversion applications. This device features a standard R/2R electrical configuration with a resistance value of 50K ohms (R), operating within a resistance range of 100 ohms to 100K ohms with a standard tolerance of ±2%. The 10-pin SIP package provides an 8-bit configuration with through-hole mounting capability. With a power rating of 0.125 watts per resistor, this network is suitable for precision signal conversion in data acquisition systems, instrumentation, and other applications requiring accurate resistor matching.
Search Keywords: 4310RR2R503
Référence:
4310R-R2R-503
Unité de mesure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
TUBE
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
Ladder
Number of Resistors:
16
Number of Terminals:
10
Power Rating:
1.25 W
Power Rating per Resistor:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C